انتخاب "انتشارات لوپه تو" به عنوان ارائه دهنده‌ی با کیفیت ترین آثار، در زمینه‌ی شعر، توسط گروه شعر شورای کتاب کودک

گزارش گروه بررسی آثار شعر در سال 96-97:

دومین گروه ارائه دهنده گزارش در روز چهارم، گروه بررسی شعر بود. در این جلسه، برخی از شعرا ازجمله "افسانه شعبان نژاد" مهمان این گروه بودند.

گروه شعر با هشت عضو و با برگزاری 28 جلسه در طول یک سال اخیر،90 کتاب شعر را بررسی کرده است. رده‌های سنی الف-ب بیشترین تعداد و رده‌های سنی ج و د-ه کمترین تعداد اثر را داشته‌اند. علاوه بر این 17/7 درصد آثار دارای ویراستار بوده‌اند.

ازلحاظ کیفی دو کتاب بدون ستاره،32 عنوان یک ستاره، 26 عنوان دو ستاره، 13 عنوان سه ستاره،5 عنوان چهار ستاره،10 اثر شایان تقدیر و 2 اثر نیز برگزیده شده‌اند. مجموعه‌های "با من دوست باش" و " کی بود، کی بود؟" انتشارات "لوپه تو" که اشعار آن را "افسانه شعبان نژاد" برای خردسالان سروده است؛ در جایگاه 4 ستاره قرار گرفتند.

پرکارترین ناشر،"ناریا"،"سوره مهر" و "لوپه تو" بوده‌اند. همچنین باکیفیت‌ترین ناشر در این دوره "لوپه تو" بوده است.

پرکارترین شعرا عبارت بوده‌اند از: "افسانه شعبان نژاد"(با 21 اثر)،"ناصر کشاورز"(با 18 اثر) و "مصطفی رحماندوست"(با شش اثر)

بنا بر گزارش گروه شعر شورای کتاب کودک، تعداد آثار نسبت به سال گذشته از 51 عنوان به 90 عنوان رسیده است که از این میان 6 اثر ترجمه بوده است.

"تنوع قالب‌ها، موضوع و مضامین"، "زبان و بیان استعاری و ملموس برای رده‌های سنی الف-ب" از نقاط قوت مشاهده شده در این دوره از بررسی‌ها بوده است.

"نبود زیبایی و بار هنری"، "زبان خشک و پرتکلف و یا گفتاری روزمره"، "خروج از نظم"، "ساختار نامنسجم"،"تصاویر غیر هنرمندانه"،"کلیشه‌ای بودن موضوعات"، "ارائه پیام مستقیم و بزرگ سالانه"، "زبان شکسته"،ذ"استفاده تلفیقی از قالب‌های شعری"، "عدم توجه به جوهره شعری و عدم استفاده از صور خیال" و...از نکات منفی بوده‌اند.

بر اساس گزارش گروه شعر، کیفیت ظاهری کتاب‌ها بهتر از سال گذشته بوده است، اما بعضا جنبه‌های تجاری و اسباب‌بازی بر جنبه‌های هنری و ادبی چیره بوده‌اند.

در میان کتاب‌های سه و چهار ستاره، "تقلید از اشعار قدیمی، هیچانه ها، بازی و ترانه‌های قدیمی"، "موضوعات خلاقانه"،"استفاده از آرایه‌های ادبی"،"استفاده از تکرار حروف و کلماتی با بار موسیقیایی"،"به‌کارگیری واژگان متناسب با مخاطب"،"ارائه شناخت و آگاهی‌های دیگر به کودک"، از ویژگی‌های درخور و نکات قوت بوده‌اند.

در مقابل،"استفاده از واژه‌های نامناسب و صرفا برای قافیه سازی"،"موضوعات تکراری"،"اختلال در ریتم" و...از ویژگی‌های منفی و نکات ضعف برخی آثار بوده است.

گروه شعر در ادامه گزارش خود به معرفی و تحلیل آثار برگزیده و شایسته تقدیر پرداخت.مجموعه‌ی 9 جلدی "کی بود، کی بود؟" که با اشعار "افسانه شعبان نژاد" و به همت انتشارات "لوپه تو" روانه ی بازار نشر شده به عنوان مجموعه‌ی شایسته‌ی تقدیر،شناخته شد.

از 15 عنوان کتاب 4 ستاره، 13 عنوان توسط "افسانه شعبان نژاد" سروده شده و توسط انتشارات "لوپه‌تو" به چاپ رسیده است.

Card image cap

"اتل متل، یه بزغاله"

<p dir="rtl">انتشارات لوپه&zwnj;تو به تازگی کتاب&nbsp;&quot;اتل متل، یه بزغاله&quot; سروده&zwnj;ی مصطفی رحماندوست را روانه&zwnj;ی بازار نشر کرده است. این کتاب در مجموعه&zwnj;ی 4جلدی &quot;اتل متل&quot; به چاپ رسیده است.</p> <p dir="rtl">اتل متل، یه بزغاله</p> <p dir="rtl">می&zwnj;خواست بره خونه&zwnj;ی خاله</p> <p dir="rtl">تنهایی دوست نداشت بره</p> <p dir="rtl">می&zwnj;خواست یکی باهاش بره</p> <p dir="rtl">...</p>

ادامه
Card image cap

مجموعه‌ی " قصّه‌های فندقی" در فهرست لاکپشت پرنده

6 جلد کتاب مجموعه ی " قصّه‌های فندقی"، در فهرست بیست و هفتم لاکپشت پرنده قرار گرفتند.

این کتاب ها را "افسانه شعبان نژاد" برای خردسالان عزیز نوشته است و انتشارات "لوپه تو " آنها را چاپ و روانه ی بازار نشر کرده است.

 

 "ببر و بدوز"، "پیشی پیشی پا نمیشی؟"، "قوقولی قوقو"، "بز بزک برفی" ، "نه توی باغ، نه توی باغچه" و " یک عالمه پنجره" عناوین کتاب‌های این مجموعه هستند.

ادامه
Card image cap

انتخاب مجموعه ی "چی مثل چیه؟" در بخش داوری آداب و مهارت های زندگی "پانزدهمین جشنواره ی کتاب رشد"

  مجموعه ی "چی مثل چیه؟" ترجمه ی "افسانه شعبان نژاد" که سال گذشته توسط انتشارات "لوپه تو" به چاپ رسیده بود، موفق به کسب جایزه، در بخش داوری آداب و مهارت های زندگی پانزدهمین جشنواره ی کتاب رشد شد.

 به گزارش خبرنگار سامان‌کتاب، در مراسم پایانی پانزدهمین جشنواره کتاب رشد، که جمعی از مسئولان آموزش و پرورش، ناشران، معلمان و نامزدهای دریافت جایزه در گروه‌های سی گانه داوری این جشنواره در آن حضور داشتند، جوایز برگزیدگان این جشنواره اهدا شد.

ادامه

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به انتشارات لوپه‌تو است - 2018